שחיית בוגרים

השחייה היא פעילות אירובית המשלבת הפעלה וחיזוק של קבוצות שרירים רבות, ובניגוד לפעילויות גופנית אחרות דוגמת ריצה או רכיבה על אופניים, לא מופעל במהלכה עומס על המפרקים. שחייה היא פעילות מומלצת למבוגרים.

השחייה מבוססת על טכניקה. האדם שאינו יצור ימי לא נולד לשחות והוא זקוק להדרכה מדויקת ולאימון כדי לרכוש את מיומנות השחייה.

 

חזה
בשחייה עממית חזה נחשב לסגנון קל למדי, משום שהוא נוח ואפקטיבי כשהמטרה אינה התקדמות מהירה.

בסגנון חזה מבצע השחיין תנועה מחזורית בידיו - הידיים נשלחות קדימה וכשהן מתוחות השחיין גורף מים תוך כדי קירוב הידיים לחזהו ושוב מותח אותן. רגליו של השחיין מתקפלות ולאחר מכן נדחקות אחורה בכוח כדי לדחוף את המים. הנשימה מתבצעת כשמוציאים את הראש מחוץ למים פעם אחת בכל מחזור גריפה ובעיטה.

גב קלאסי
דומה לשחיית חזה, אך הציפה היא על הגב, הציפה על הגב היא מרגיעה ומשחררת האוזניים בתוך המים, הגוף משוחרר ורפוי כך שנוצרת תחושה של התארכות והתרחבות בעמוד השדרה.

לסובלים מבעיות גב מומלץ לשחות בסגנון זה, התורם להקלה בכאבי גב ולהורדת העומס מעמוד השדרה.

חתירה
סגנון שחייה מומלץ. סגנון החתירה הוא הכי קל לקליטה, בייחוד עבור ילדים ומבוגרים. שחייה בסגנון החתירה מבטיחה מנח גב ישר (בסגנונות החזה והפרפר הגב מוקשת) המונע פציעות ותורם לשיקום פגיעות קיימות דוגמת כאבי גב, ו'פריצות דיסק'. שחיית חתירה קצבית תעלה את קצב פעילות הלב ותהפוך את האימון לפעילות אירובית מעולה.

גב חתירה
סגנון הגב נחשב כקליט ופשוט מבחינה קואורדינטיבית ומבחינת הנשימה. דרכי הנשימה פנויות ממים והוא מאפשר לעבוד על שרירי הגוף מלפנים ומאחור בצורה מאוזנת. מומלץ ללמוד את סגנון גב חתירה במקביל לסגנון החתירה, על מנת לבסס את תחושת הנוחות במים בכל תנוחה ומצב גופני.

פרפר
ייחודו של סגנון זה הוא בתנועה הגלית (תנועת הדולפין) המתחילה באגן, עוברת לירך, ממשיכה אל הברך ומסתיימת בקרסול.

סגנון שחיית הפרפר אינו מומלץ לסובלים מבעיות גב ויציבה.

6
7
8
5